به  استحضار می رساند جهت برگزاری مناسب امتحانات غیر حضوری دانشگاه، رعایت قوانین آموزشی ذیل جهت  پیشگیری از هرگونه  مشکل احتمالی اکیدا توصیه می‌‌گردد:

 1.  حضور در امتحان پایان‌ترم نیمسال اول 00-99 الزامی است. در صورت عدم شرکت دانشجو در جلسه امتحان، وضعیت درس در کارنامه دانشجو غیبت در جلسه امتحان درج خواهد شد و بر اساس مقررات آموزشی در شورای آموزشی دانشگاه در خصوص غیبت دانشجو تصمیم‌گیری خواهد شد.
 2. کلیه امتحانات دروس نیمسال تحصیلی جاری در بازه زمانی ابلاغ شده در برنامه امتحانات (گزارش 428 در گلستان) و منطبق با جدول زمان‌بندی و تاریخ از قبل تعیین شده، برگزار می‌شود
 3. دانشجویان به منظور شرکت در امتحان غیرحضوری همانند امتحان حضوری باید شرایط لازم آموزشی را احراز کرده باشند (ثبت ­نام و انتخاب واحد در ترم جاری، عدم منع آموزشی برای ادامه تحصیل و ...)
 4.  دانشجویان می‌بایست حداقل ۱۵ دقیقه قبل از شروع امتحان هر درس، وارد پروفایل آموزشی خود(سامانه LMS) شده و از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنند.( تمام دانشجویان از  سالم بودن کامپیوتر ؛ سرعت اینترنت و میکروفون دستگاه خود قبل از برگزاری آزمون اطمنیان حاصل نمایند.
 5. به منظور حضور و غیاب دانشجویان و امکان احراز هویت ایشان، سیستم کامپیوتری مورد استفاده دانشجویان می بایست دارای میکروفن و یا وب کم باشد
 6. در ساعت و تاریخ امتحان ، سوالات و توضیحات مربوطه در لینک درس فعال خواهد شد.
 7. سوالات می تواند بر اساس نظر استاد به صورت تستی و یا تشریحی طراحی گردد.
 8. در صورت نیاز به پاسخنامه ، نام و نام خانوادگی، شماره دانشجویی، تعداد صفحات پاسخنامه و سایر اطلاعات مورد نیاز را روی تمام برگه‌های پاسخنامه مرقوم فرمایید. برای پاسخگویی حتما از خودکار (ترجیحا مشکی) استفاده کنید تا هنگام اسکن و یا عکس گرفتن وضوح اطلاعات نگارش شده عالی باشد.
 9. در سوالات تشریحی به تشخیص استاد مربوطه پاسخ  ها می تواند پایین هر سوال در سامانه آموزش مجازی دانشگاه تایپ شود و یا اینکه در برگه ای جداگانه پاسخ نوشته و تصویر آن از طریق سامانه برای استاد ارسال گردد.
 10. در سوالات تشریحی که به تشخیص استاد درس می بایست پاسخنامه در برگه ای جداگانه نوشته شود و دانشجو باید به دقت تمام صفحات پاسخ نامه را امضاء و از تمام صفحات با استفاده از  نرم افزار CamScanner و یا نرم افزار  های مشابه اسکن تهیه نموده و در سیستم مربوطه طبق توضیحات راهنمای فیلم آموزشی پیوست ارسال نماید.

تبصره 1) دانشجو  در حالت مطرح شده در بند6 می بایست پاسخ را در در برگه های A4 با خودکارمشکی با  دقت ، خوش خط و پر رنگ پاسخ دهد. در تمام صفحات باید مشخصات دانشجو و شماره دانشجویی، نام درس  و اسم استاد مربوطه درج شود. استفاده از مداد برای پاسخ دادن به  سوالات به دلیل کم رنگ بودن و مشکلاتی که در اسکن کردن آن ایجاد می‌شود ، مجاز نیست.

 1.  در موارد اضطراری و به تشخیص و تایید استاد درس ، تنها در زمان بندی تعیین شده جهت پاسخگویی سوالات، دانشجو می تواند پاسخنامه را از طریق سایر پیام رسانهای معتبر ، برای استاد درس ارسال نماید .
 2. در طول برگزاری آزمون دانشجویان می‌توانند سوالات خود را از طریق تالارگفتمان موجود در صفحه درس در سامانه آموزش مجازی دانشگاه و یا از راه ارتباطی که قبلا  از طریق فضای مجازی با استاد مربوطه ایجاد نموده مطرح و راهنمایی لازم را دریافت نمایند.
 3. به تشخیص استاد محترم درس ، علاوه بر آزمون کتبی ، از دانشجویانی که بر اساس گزارش از سامانه آموزش مجازی دانشگاه در طول ترم کمترین حضور و مشارکت را در  کلاس داشته اند و همچنین دانشجویانی که پاسخ نامه آنها با یکدیگر مشابهت دارد ، آزمون شفاهی نیز گرفته خواهد شد. تاریخ آزمون شفاهی بعد از برگزاری آزمون کتبی از طریق استاد درس اعلام خواهد شد.
 4. بدیهی است ملاک ارزیابی نهایی دانشجو بر اساس روند ارزیابی مستمر در کلاس درس، امتحانات و ... خواهد بود  و تشخیص این مهم بر عهده استاد مربوطه است.
 5. دانشجویان می­ توانند از هر مکانی در زمان امتحان هر درس (مطابق اطلاعات مندرج در کارت ورود به جلسه امتحان) وارد پروفایل آموزشی خود شده و در امتحانات دروس اخذ شده در ترم جاری شرکت نمایند.
 6. نمره امتحانات غیرحضوری بخشی از نمره نهایی دانشجویان می­ باشد که به تشخیص مدرس مربوطه با احتساب موارد دیگر آموزشی همچون حضور در کلاس،تکالیف، میان ترم، تحقیق، پروژه و... نمره نهایی بدست خواهد آمد.
 7. به دانشجویانی که در طول ترم در کلاس حضور نداشته‌اند پیشنهاد می‌گردد برای حذف درس اقدام نمایند، زیرا در صورت حضور در امتحان و اخذ نمره پایان تر از نمره قبولی، این نمره در کارنامه آنها لحاظ خواهد شد.
 8.  دانشجویان می‌بایست ملزومات کافی ازجمله رایانه یا لپ‌تاپ به همراه شارژر و اینترنت پایدار و لوازم‌التحریر کافی از قبیل کاغذ A4 و خودکار آبی و مشکی به همراه داشته باشند.
 9.  به جهت حفظ آرامش دانشجویان محیط در نظر گرفته‌شده برای امتحان شرایط لازم برای این منظور را داشته باشد.
 10. دانشجویان گرامی توجه نمایند اساس برگزاری آزمون بصورت مجازی اطمینان به دانشجو است و لذا از دانشجویان گرامی اکیدا درخواست می‌شود  به منظور فراهم شدن امکان ارزیابی دقیق از تلاشهای دانشجویان ، فقط و فقط بر روی برگه خود تمرکز داشته باشند و از تماس با سایر دانشجویان در طول برگزاری آزمون جدا خود داری نمایند.
 11.  شیوه‌نامه انضباطی برای دانشجویان در امتحانات غیرحضوری، همانند امتحانات حضوری لازم‌الاجرا است.

تذکر بسیار مهم

* تاکید می شود دانشجویان گرامی جهت آگاهی بیشتر از روند پاسخ به امتحانات پایانی، فیلم آموزشی که در لینک زیر بارگذاری شده را با دقت مشاهده نمایید.


فایلهای پیوست

 • راهنمای دانشجویان جهت شرکت در امتحانات پایان ترم دانشگاه علم و هنر